Tepelná čerpadla a jejich provoz

Umístění zařízení a řešení stavebních detailů spojených s instalací tepelného čerpadla je nezbytnou součástí celé realizace a je vhodné si ohlídat před podpisem smlouvy, že jste se jasně dohodli na tom, jak bude čerpadlo instalováno. Ideální je, když Vás navštíví přímo společnost, která čerpadlo instaluje a zkontroluje stavební připravenost.

Na umístění tepelného čerpadla nejsou kladeny zvláštní požadavky. Čerpadla se umisťují do kotelny. Kotelny s tepelnými čerpadly se obecně doporučuje umísťovat pokud možno co nejdále od ložnic a obytných prostorů, pro zamezení možného šíření hluku. V případě, že kotelna sousedí s obytnými místnostmi, je vhodné aby stěna měla minimální tloušťku 25 cm. Pro možnost přenosu hluku není doporučeno zavěšovat rozvody v kotelně na tuto stěnu. Kotelna by měla být situována u obvodové stěny objektu pro snadné přivedení potrubí z venkovních kolektorů. Bojler na ohřev teplé vody je většinou umístěn ve strojovně s tepelným čerpadlem. Běžné bojlery jsou určeny pro umístění do místností s minimální teplotou

 • Tepelná čerpadla se instalují ideálně do kotelny
 • Kotelna by měla být situována u obvodové stěny objektu

Mnozí dodavatelé a výrobci slibují, že právě jejich tepelné čerpadlo je tiché, to nejtišší na trhu a podobně. Faktem ale je, že tepelné čerpadlo je zdrojem hluku. To vychází z fyzikální podstaty jeho fungování a je tedy nutné se otázkou hluku zaobírat. Předejde tak problémům se sousedy i problémům s vlastním spánkem.

Definování hlučnosti je poměrně složitá věc a mnozí výrobci si pro její definici vybírají různé metriky. Pro jedno tepelné čerpadlo tak může existovat více údajů o hlučnosti. Například, hlučnost v maximálním výkonu, nebo v průměrném výkonu. Měřili jsme v laboratorních podmínkách, nebo v běžném provozu? Měřil jsem z úhlu, nebo přímo proti čerpadlu. V jaké vzdálenosti jsme měřili? Hluk je navíc velmi zákeřná veličina, protože je udávána v logaritmické stupniciProto je snižování hluku velmi komplikované (a drahé).

Jak je tedy tepelné čerpadlo hlučné?

Asi nejférovější odpověď zní takto. U kvalitních vzduchových čerpadel se hodnota akustického tlaku ve vzdálenosti 5 m od venkovní jednotky pohybuje pod hodnotu 40 dB

Výrobci udávají dvě veličiny buď akustický výkon nebo akustický tlak a to v různé vzdálenosti. Proto je nutné kromě konkrétní hodnoty hluku v decibelech sledovat i k čemu se uvedená hodnota vztahuje. Všechny hodnoty jsou naštěstí na sobě závislé a při znalosti jedné je možné dopočítat ostatní.

Podle toho, v jaké vzdálenosti zdroj hluku měříme a v jaké zátěži se od sebe mohou hodnoty zásadně lišit. Pro Normální zatížení a vzdálenost 10 metrů může být hlučnost prezentována hodnotou 25 dB, což, je relativně zanedbatelné. To samé čerpadlo pro vzdálenost 1 metr a plné zatížení může vykazovat hlučnost 65 dB. Rozdíl v měření u stejné čerpadla tak může být klidně 40 dB

Hlučnost tepelného čerpadla uvnitř domu

Hlučnost tepelných čerpadel uvnitř se týká především varianty země/voda a pro varianty vzduch/voda se jedná o vnitřní jednotky obsahující kompresory.

            Základní pravidla:

 • Neumisťujte tepelné čerpadlo vedle ložnic. Pokud je to nutné, zajistěte vyšší neprůzvučnost stěny a dveří
 • Vyhněte se kotvení potrubí do společné stěny s ložnicí (obecně s obytným prostorem).
 • Místnost s tepelným čerpadlem neobkládejte dlaždičkami. Dlažba hluk tepelného čerpadla zvýraňuje

Hlučnost tepelného čerpadla vzduch/voda vně domu

Zde je nutné zohlednit potřeby sousedů. Musíte zajistit,  aby hluk tepelného čerpadla neobtěžoval vás ani vaše okolí

            Základní pravidla

 • Neumisťujte venkovní jednotku tepelného čerpadla poblíž oken obytných místností.
 • Neumisťujte venkovní jednotku tepelného čerpadla příliš blízko ke stěně nebo do rohu domu. To jeho hlučnost zvyšuje, protože navíc dochází k odrazu hluku od stěn.

Neumisťujte venkovní jednotku tepelného čerpadla na střechu, nebo na konzole ukotvené do stěny obytného objektu. Zde nejde tolik o hluk samotný, často zde dochází k přenosu vibrací do konstrukce, to se muže vyvinout v neřešitelný problém.

Mám zájem o bezplatnou konzultaci a vypracování nabídky na míru

Zvažujete tepelné čerpadlo a chcete mít jasno?

 • Poradíme s výběrem
 • Odpovíme na Vaše otázky
 • Vypracujeme nabídku na míru
 • Férové podmínky
 • Instalaci vyřešíme od A do Z
 • Bezkonkurenční garanční podmínky
 • Vyřídíme dotaci

Formulář vyplníte za 3 minuty a budete mít jasno!

Proč to všechno chceme vědět?

Informace o vašem současném systému vytápění (v případě novostavby o navrhovaném systému vytápění) nám pomohou lépe odhadnout vaší případnou úsporu, tedy i návratnost investice.

Tepelná ztráta objektu patří mezi klíčové parametry, na základě kterých lze určit vhodný výkon tepelného čerpadla. Pokud ji neznáte, nezoufejte. Rádi Vám pomůže tepelnou ztrátu přesně spočítat. Na začátek nám pomůže i zadání vaší komfortní teploty, na kterou nyní vytápíte svoji domácnost. Pokud víte, kolik ročně za vytápění utratíte i to nám pomůže.

Proč nás zajímá v jakém městě bydlíte? V různých místech České republiky je různý počet topných dní. Ty závisí v daném místě na několika faktorech. Pro vhodný výběr čerpadla a jeho výkonu je nutné znát podmínky, v jakých bude čerpadlo pracovat.

Tepelná čerpadla dnes nutně nemusí nahrazovat pouze samotný zdroj tepla. Typicky kombinujeme vytápění s ohřevem užitkové vody. Pokud zvažujete použití čerpadla i pro další účely, bude to mít vliv na výběr výrobce i samotného modelu.

V případě, že tepelné čerpadlo použijete i pro ohřev užitkové vody, je nutné znát počet osob v domácnosti, protože z toho vyplyne nutný objem zásobníku tepelného čerpadla.

Pokud zvažujete kombinovat tepelné čerpadlo s dalšími systémy, je nutné s tím počítat dopředu. Bude to mít vliv na výběr vhodného řešení.

Informace o stavu vaší nemovitosti nám pomohou zpřesnit odhad tepelné ztráty domu, Díky tomu zvolíme správný výkon tepelného čerpadla

S vyřízením dotace Vám umíme pomoci, pomůžeme Vám zajistit veškeré potřebné podklady, vysvětlíme celý proces a poradíme se vším potřebným.

Věděli jste, že některé kraje a obce vypisují bezúročné půjčky? I když to nebude Vás případ, dokážeme pomoci se zařízením komerčního finančování.

Vyplňte své jméno prosím
Vyplňte své příjmení prosím
Vyplňte své telefonní číslo ve formátu 777 123 456
Vyplňte správně svou e-mailovou adresu prosím
Vyplňte město prosím
Vyplňte PSČ ve formátu 123 45

Kam tepelné čerpadlo přijde?

Jaká je užitná plocha Vaší domácnosti?

m2

Vyplněním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Jakým způsobem nyní vytápíte?

Jaký zdroj pro vytápění používáte?

Jaký systém vytápění nyní používáte?

Znáte tepelnou ztrátu Vašeho objektu?

Jaká je vaše komfortní teplota?

°C

Víte, jaká je Vaše roční útrata za vytápění?

Hodnotu snadno získáte z vyúčtování od Vašeho dodavatele.

A je hotovo! děkujeme za Vaše odpovědi.

Brzy se Vám ozve náš specialista. Pokud máte ještě chviliku, můžete upřesnit ještě několik maličkostí

Jak plánujete tepelné čerpadlo využívat?

Tepelná čerpadla dnes nutně nemusí nahrazovat pouze samotný zdroj tepla. Pokud zvažujete užití čerpadla i k dalším účelům, má to vliv na výběr dodavatele i samotného modelu.

Kolik osob obývá Vaší domácnost?

V případě, že tepelné čerpadlo použijete i pro ohřev užitkové vody, je nutné znát počet osob, protože z toho vyplne nutný objem zásobníku tepelného čerpadla

Zvažujete tepelné čerpadlo kombinovat s

Jak je na tom Váš dům?

Plánujete čerpat dotaci?

S vyřízením dotace Vám umíme pomoci, pomůžeme Vám zajistit veškeré potřebné podklady, vysvětlíme celý proces a poradíme se vším potřebným.

Jakým způsobem plánujete financovat?

Věděli jste, že některé kraje a obce vypisují bezúročné půjčky? I když to nebude Vás případ, dokážeme pomoci se zařízením komerčního financování.

Jaký by byl ideální termín instalace?

Rádi byste nám položili otázku? Teď je ta správná schvíle

A jsme na konci!

Děkujema za Vaší důvěru, brzo Vás budeme kontaktovat ohledně sjednání schůzky.

V případě potřeby nás neváhejte kontaktovat.

Krok {{ step }}/2